Rahvaste Lahing ja HMB

Täiskontaktne keskaegne võitlus (full contact medieval combat) on rahvusvaheline võitlusspordi liik, mille maailmameistrivõistluste aset täidab igal aastal erinevas paigas toimuv sportlik ajaloo taaskehastamise festival Rahvaste Lahing (Battle of the Nations). Rahvaste lahingul harrastatava võistlusstandardi alanimetus on HMB (historical medieval battle). Rahvaste Lahingut korraldab ning rahvusvahelist HMB liikumist juhib, organisatsioon HMBIA (Historical Medieval Battle International Association). Eesti võitlejad on käinud Rahvaste Lahingul Baltimaade ühendmeeskonna koosseisus aastatel 2012-2013, alates aastast 2014 on Eestil oma rahvusmeeskond.

Video: HMB sport

Rahvaste Lahingul võisteldakse mitmes erinevas kategoorias. Kõige populaarsem on grupilahingute kategooria ehk buhurt, kus meeskond võistleb meeskonna vastu. Grupilahingute formaat põhineb Ida-Euroopas ja Venemaal välja kujunenud ajaloo taaskehastajate meelelahutuslikul lahingmängul. See on 14.-15. sajandi raudrüüsid kandvate meeste täiskontaktne võitlus nüristatud raudrelvadega, kus on lubatud peaaegu kõik võtted peale relvaga torkamise. Võidab see meeskond, kes kõik vastasmeeskonna võitlejad pikali paiskab. Võisteldakse aga ka individuaalduellide kategoorias Duel 1vs1, mis on pisut kergema kontaktiga. Duelli võidab võistleja, kes kindlaksmääratud kestusega raundi jooksul vastasele rohkem kordi mõõgaga pihta lööb, poksimine ja maadlemine ei ole duellide kategoorias lubatud. Duelli standardrelvadeks on mõõk ja kilp, mõõk ja pihukilp (buckler) ning pikkmõõk (longsword). Eesti Ajaloolise Mõõgavõitluse Liidu poolt korraldatud duell 1vs1 kategooria turniiride reeglid ühilduvad valdavas osas Rahvaste Lahingul harrastatava versiooniga. Lisaks Rahvaste Lahingul harrastatavatele aladele on olemas veel täiskontaktse keskaegse võitluse professionaalsete võitluste kategooria, kus kontakt on Rahvaste Lahingu duellidest raskem ja lubatud on rohkem võitlustehnikaid. Eestis vastab sellisele kategooriale Eesti Keskaegse Võitluse Raudliiga.

EAML_2015_Team_Estonia_HIGH2015. aasta Eesti meeskonna ametlik esitlus (pdf).

Eesti meeskond Rahvaste Lahingul 2014

12.-15. juunini toimusid Horvaatias Trogiris viiendat korda täiskontaktse keskaegse võitluse (HMB) maailmameistrivõistlused ehk üritus nimega Rahvaste Lahing, kus osales esmakordselt ka Eesti rahvusmeeskond. Eesti meeskonnal läks võistlustel üldiselt hästi, nii 5vs5 kui ka 1vs1 kategoorias saadi esialgsetest alagruppidest edasi. Vigastada keegi meeskonnaliikmetest ei saanud.

Pildil: HMB Eesti rahvusmeeskond Rahvaste Lahingul Trogiris 2014.

Grupivõitluste kategoorias 5vs5 saavutas Eesti meeskond kuueliikmelises alagrupis paremuselt teise tulemuse, võites meeskondi Serbia 1, Tsehhi 3, Šveits 1 ning Suurbritannia 2. Kaotati vaid meeskonnale Prantsusmaa 1. (Number riigi taga näitab meeskonna tugevust – igal riigil võib olla kolm meeskonda, meeskond nr 1 on neist kõige tugevam.) Edasi kahjuks pääseda ei õnnestunud, järgmises voorus kaotati meeskonnale Ukraina 2. Duellide kategoorias saavutas Eesti meeskonna esivõitleja Jaan Murumets võitlejanimega Barbar alagrupi parima tulemuse – võitis Friisimaa võitlejat ning saavutas tehnilise võidu Kõrgõstani võitleja üle, kes ei ilmunud platsile. Järgmises voorus jäi Murumets alla Valgevene esivõitlejale Maxim Filonenkole, kelle vastu ta suutis ühe raundi isegi võita. Kõikides kategooriates saavutasid esikoha Venemaa võitlejad, duellide kategooria võitis Venemaa legendaarne esivõitleja Sergei Ukolov. 2014. aasta Rahvaste Lahingul osalesid 28 riigi rahvusmeeskonnad, sealhulgas sellistest eksootilistest riikidest nagu Iisrael, Austraalia, Uus-Meremaa ja Mehhiko.

Galerii: Eesti meeskond Rahvaste Lahingul 2014

 

Video: Rahvaste Lahing 2014 Trogiris – Estonia vs Serbia.

Eestlased Rahvaste Lahingul 2012-2013

Aastatel 2012-2013 käisid Eesti võitlejad Rahvaste Lahingul Baltimaade ühendmeeskonna koosseisus. 2013. aastal Prantsusmaal Aigues-Mortes’i linnas toimunud Rahvaste Lahingul osalesid 22 riigi rahvusmeeskonnad.

Video: Eestlased Rahvaste Lahingul 2013 Aigues-Mortes’is.

2012. aastal Poolas 30. aprillist kuni 3. maini peetud Rahvaste Lahingul võitis eestlane Artur Kreivald Balti koondmeeskonna koosseisus auhinnalise koha professionaalsete võitluste keskkaalu kategoorias (70-80 kg). Üheksateistkümne aastase Arturi vastaseks oli Iisraeli rahvusmeeskonna kapten Michael Morgoulis, keda eestlane võitis 166 punktiga 66 vastu. Artur Kreivald, tuntud ka võitlejanimega Svein, on võitnud mitmeid auhinnalisi kohti ka Eesti Ajaloolise Mõõgavõitluse Liidu korraldatud turniiridel. 2011. aastal võitis Artur Kreivald kuldmedali Tallinnas peetud IV Rahvusvahelistel Võitluskunstide Maailmamängudel kategoorias rüütlite võitlus kilbi ja mõõgaga.

Rahvaste Lahingu koduleht

Battle of the Nations – Team Estonia FB grupp