Eesti mõõgavõitleja Jaan Murumets võitis pronksmedali
Keskaegse Võitluse Maailmameistrivõistlustel Malborkis
Eesti mõõgavõitleja Jaan Murumets ehk Barbar Tartust võitis 2015. aasta maikuus Malborkis toimunud Keskaegse Võitluse Maailmameistrivõistlustel pronksmedali kategoorias duell kilbi ja mõõgaga. Võistlustest võtsid osa 24 riigi esindajad. Eesti meeskond osales kahel järjestikusel festivalil, milledest mõlemad kandideerivad keskaegse võitluse ametlike maailmameistrivõistluste tiitlile – Keskaegse Võitluse Maailmameistrivõistlused toimusid 30. aprillist kuni 3. maini Malborkis ning Rahvaste Lahing 7.-10. maini Prahas.
Pildil: Jaan Murumets Maailmameistrivõistlustel Malborkis, võitlus Austria vastu.
Foto: Marta Małgorzata Wroblewska
Kahed maailmameistrivõistlused
2015. aastal osales Eesti keskaegse võitluse rahvusmeeskond Estonia 1 kahel rahvusvahelisel ajaloo taaskehastamise festivalil, milledest mõlemad kandideerivad keskaegse võitluse ametlike maailmameistrivõistluste tiitlile. Rahvusvahelise Keskaegse Võitluse Föderatsiooni (International Medieval Combat Federation) maailmameistrivõistlused toimusid 30. aprillist kuni 3. maini Malborki linnuses Poolas ning nende puhul on tegemist pigem Lääne-Euroopa ja Ameerika liigaga. 7.-10. maini toimus aga Prahas Petrini lossimäel Rahvaste Lahing, mida korraldab Ajaloolise Keskaegse Võitluse Rahvusvaheline Assotsatsioon (Historical Medieval Battle International Association), kes esindab peamiselt Ukraina ja Venemaa võitluskoolkondi. Paljud keskaegse võitluse harrastajad sõitsid ühelt võistluselt otse teisele, sama tegi ka Eesti rahvusmeeskond.
Eesti rahvusmeeskond
2015. aasta Eesti keskaegse võitluse esindusmeeskond Estonia 1 formeeriti kolme klubi võitlejatest, kes pärinevad kolmest erinevast Eesti linnast – Tallinnast (klubi Soldknechte), Tartust (klubi Turm) ja Narvast (Karu Klubi). Nende kolme klubi koondmeeskond nimega Sõdalaste Koda võitis Eesti Meistrivõistlustel Keskaegses Võitluses 2015. aasta 28. märtsil Viljandis parima Eestist pärineva meeskonna tiitli ning sai seeläbi õiguse esineda rahvusvahelistel võistlustel meeskonnana Estonia 1. Meeskonna kapteniks valisid võitlejad Ivan Gremovi (Karu Klubi, Narva). Täpsemat infot meeskonna ja selle liikmete kohta saab meeskonna ametlikust esitlusest (pdf).
Lisaks põhimeeskonnale Estonia 1 esindas Eestit ka veel teine meeskond Estonia 2, mille moodustasid Tallinnas tegutseva klubi Nordburg võitlejad, kes jäid Eesti meistrivõistlustel Sõdalaste Koja meeskonnale alla. Estonia 2 osales ainult Rahvaste Lahingul Prahas, Malborkis neid ei olnud.
Pildil: Eesti rahvusmeeskond Maailmameistrivõistlustel Malborkis.
Foto: Laublin Photography
Tulemused Malborkis
Maailmameistrivõistlustel Malborkis algas kõik hästi – Jaan Murumets tuli pronksmedalile kategoorias duell kilbi ja mõõgaga, võites võitlejaid Iirimaalt, Lõuna-Aafrikast, Leedust ja Austriast, kaotades vaid Inglismaale (Lukasz Kowal – hõbemedal) ja Poolale (Marcin Waszkielis – kuldmedal). Nimetatud kategoorias osales võitlejaid kokku 24 riigist.
Video: Jaan Murumets võitleb Malborkis kuldmedali võitnud Poola vastu.
Video: Jaan Murumets võitleb Malborkis Iirimaa vastu (1. raund al. 4:44, 2. raund al. 7:08).
Esimesed võitlused kategoorias 5vs5 olid Eestile samuti edukad – eestlastel õnnestus võita meeskondi Iirimaalt ja Jaapanist. Eestlaste õnn pöördus, kui võitlusplatsile ilmusid hiiglased Poola rahvusmeeskonnast, kes 5vs5 kategoorias lõpuks ka kuldmedali said. Selles võitluses vigastas Eesti meeskonna kapten Ivan Gremov oma põlve nii rängalt, et pidi sealtpeale loobuma kõikidest järgnevatest võitlustest. Järgmisel matšil Argentiina vastu kukkus Eesti võitleja Albert Bulanov nii õnnetult õlale, et pidi samuti katkestama. Kuna meeskond Estonia 1 osales Malborkis vähendatud koosseisuga (osa võitlejaid ühinesid meeskonnaga alles Rahvaste Lahingul Prahas), tuli võitlejaid puudu ning viimasest matšist Rootsiga loobuti.
IMCFi (International Medieval Combat Federation) korraldatud maailmameistrivõistlused Malborkis, kus osaleti esmakordselt, jättis eestlastele väga hea mulje, seda nii võitlusreeglite kui ka üldise korralduse mõttes. Kindlasti on Eesti võitlejatel soov sellel üritusel ka järgnevatel aastatel osaleda.
Galerii – vaata veel pilte Malborkist!
Pildil: Eesti rahvusmeeskond Rahvaste Lahingul Prahas.
Foto: Battle of the Nations
Tulemused Prahas
Rahvaste Lahingul Prahas jäid Eesti võitlejate tulemused keskpäraseks – otsus osaleda sama meeskonnaga mõlematel võistlustel sai meile kahjuks saatuslikuks. Eesti esivõitleja Jaan Murumets ei saanud Rahvaste Lahingul osaleda, sest pidi pöörduma tagasi koju seoses diplomitööga koolis. Seetõttu oli Prahas Eesti esivõitlejaks duellide kategoorias German Lebedev, kes võitis alagrupi võitlustes võitlejat Itaalia 3 (number riigi järel tähendab võitleja või meeskonna tugevust – 1 on kõige tugevam) ning kaotas võitlejatele USA 1 ja Venemaa 3. Venemaa 3 ehk Jevgeni Lapik, kes tuli lõpuks kuldmedalile, võites finaalis mitmekordset maailmameistrit Sergei Ukolovit, kasutas pikkmõõga raundis taktikat, mille käigus ta peksis süstemaatiliselt vastasvõitleja näppude pihta. Selle tulemusena olid mitmed võitlejad selles grupis sunnitud katkestama. Kuna paljud vastased katkestasid, sai Lebedev veel mõned tehnilised võidud ning pääses alagrupist edasi. Paraku olid aga ka tema käed nii palju pihta saanud, et ta pidi jätkamisest loobuma.
Eestlaste teine duellist Henri Paves sai samuti alagrupist edasi, võites võitlejat Ungari 2 ja kaotades võitlejale Saksamaa 2. Järgmises voorus kaotas Paves võitlejale Ühendkuningriigid 1 (Lukasz Kowal – sama võitleja, kes tuli Malborkis hõbemedalile).
Pildil: Praha, Eesti vs Tšehhi, jalalööki sooritab Daniil Larsen.
Foto: Battle of the Nations.
Kategoorias buhurt 5vs5 ei läinud meeskonnal Estonia 1 kuigi hästi. Kapten Ivan Gremov oli Malborkis saadud põlvevigastuse tõttu endiselt mängust väljas, samuti vigastas Albert Bulanov oma õlga veel teist korda. Kui ka meeskonna kõige suuremakasvulisem võitleja Mihhail Balkanski oli sunnitud vigastuse tõttu katkestama, jäi meeskond platsile vaid nelja võitlejaga. Ainus võit, mille meeskond saavutas, oli võit meeskonna USA 2 üle, mis võideti vaatamata sellele, et nelja eestlase vastu tuli platsile viis ameeriklast.
Meeskonnal Estonia 2 läks veidi paremini – alagrupis võideti meekondi Serbia 2 ja Austraalia 2, järgmises voorus kaotati meeskonnale Soome 1.
Video: Meeskonna Estonia 1 võit meeskonna USA 2 üle Rahvaste Lahingul Prahas, mis võideti vaatamata sellele, et nelja eestlase vastu tuli platsile viis ameeriklast.